• Walentynki 2016

  • Konkurs o NATO i UE

  • Targi Edukacyjne

  • Wyjazd na lodowisko

Copyright 2019 - dd

Kilkunastu uczniów Zespołu Szkół w Szczurowej wraz z opiekunami Martyną Wąsik oraz Dorotą Bolek 19 września 2018 roku wędrowało jednym ze szlaków Beskidu Sądeckiego. Wyruszyli na ponad 20 – kilometrową trasę z Łabowej przez Halę Łabowską i Halę Pisaną do Rytra. Podczas wędrówki poznali środowisko przyrodnicze Beskidu Sądeckiego. Rozwijali umiejętności poruszania się poszlakach turystycznych. Ćwiczyli umiejętności posługiwania się mapą turystyczną i aplikacjami telefonicznymi do śledzenia trasy wędrówki. Odwiedzili miejsca upamiętniające działalność żołnierzy AK oraz przedstawicieli podziemia antykomunistycznego, a także miejsc pochówku poległych w czasie II wojny światowej. Poznali postać ks. Władysława Gurgacza ps. „Ojciec”, który był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej (PPAN). Na hali Łabowskiej jest pomnik poświęcony działalności tej organizacji, a 14 września w rocznicę śmierci księdza okoliczni mieszkańcy oddają hołd ludziom, którzy walczyli o wolną Polskę przez uczestnictwo we mszy świętej w ich intencji. Uczestnicy rajdu pieszego rozwijali też wytrzymałość organizmu poprzez długą wędrówkę pieszą. Nie zabrakło jednak czasu na odpoczynek i integrację grupy przy ognisku, które zapalili na Hali Łabowskiej obok schroniska. Miejsca odpoczynku były też dobrymi punktami widokowymi, skąd można było podziwiać piękno Beskidów. Zmęczona, ale zadowolona grupa wróciła do Szczurowej w godzinach wieczornych.

 

/tekst i zdjęcia M.Wąsik/

wycieczka1