W  październiku 2020 roku  uczniowie  Zespołu  Szkół  w  Szczurowej odbywali  staż  w Austrii  w  ramach projektu  ERASMUS + ,  mobilność osób  uczących  się  i  kadry w  ramach  kształcenia  zawodowego . Tytuł projektu ‘’Znaczne podniesienie kompetencji zawodowych uczniów w zawodzie technik obsługi turystycznej na praktyce zawodowej w  przedsiębiorstwach w Austrii ‘’  Do  wyjazdu  zakalikowano  15 uczniów  klasy  trzeciej  i  1  uczennica z klasy czwartej technikum.

Młodzież odbywała   praktykę  w   Karyntii  landzie  położonym   w południowej Austrii , graniczącej  ze  Słowenią  i  Włochami .  Karyntia to  piękne  górzyste  tereny  i  zapierający  dech  w  piersiach  krajobrazy  ze  stolicą  Klagenfurt  liczącą  około  100 tysięcy  mieszkańców .

Land ten jest prawdziwym rajem dla lubiących pływać, opalać się i uprawiać sporty wodne. Prócz jezior jest tu też mnóstwo rzek i źródeł leczniczych (23). Karyntia posiada znakomitą rzeźbę terenu do odbywania pieszych i rowerowych wycieczek oraz wspinaczki, są tu bowiem zarówno wysokie góry jak i łagodne wzgórza. Narciarze również nie będą się nudzić w Karyntii. Przygotowano dla nich 27 terenów narciarskich, m.in. bardzo znane: Großglockner/Heiligenblut, Sportregion Mölltal,Skiarena Nassfeld iBad Kleinkirchheim.

Ludzie  mieszkający  w  tej  części  Austrii utrzymują  się  głównie  z  turystyki , hotelarstwa i  gastronomi  z których  czerpią  niemałe  zyski  ponieważ  region  ten  odwiedza  przez  cały  rok   rzesza  turystów .

Praktykę   uczniowie    technikum  ze  Szczurowej  odbywali  głównie  w  hotelach , kurortach i gospodarstwach  agroturystycznych , gdzie  wykonywali  szereg  czynności  związanych  z  przyszłym  zawodem .

Do  podstawowych  zadań  naszych  uczniów   należała praca  w  obsłudze  gości  hotelowych , przygotowywanie  pokojów ,  praca  na  recepcji  hotelowej , poznanie  tajników  kuchni  austriackiej , kelnerowanie  w  restauracjach  hotelowych , przygotowywanie  imprez , konferencji  dla  klientów  grupowych , zaznajomienie  się  z  wszelkimi  tajnikami gospodarstw agroturystycznych itp.

Staż w  hotelach  , kurortach , gospodarstwach agroturystycznych ,restauracjach  austriackich pozwoli  naszej  młodzieży uzupełnić praktyczne  umiejętności  związane  z  zawodem,  poznania  nowych  specjalizacji  w  celu  wykorzystania  ich  w  warunkach  polskich.

Odbyta  praktyka  i  zdobycie  certyfikatów ułatwi  uczestnikom poruszanie  się  po  polskim i  europejskim  rynku  pracy. Uczniowie  posługiwali  się  głównie  językami  niemieckim  i  angielskim , którego  uczą  się  na  co dzień  w  szkole .

Pani dyrektor Zespołu Szkół w Szczurowej  Jolanta Gola –Styrna  wysłuchała wielu pochwał i komplementów od pracodawców oraz naszego partnera w Austrii  pani Aldony Biedermann  o  naszej  młodzieży , która  spisywała  się  znakomicie  w  nowym  otoczeniu.

Na  koniec  uczniowie  pożegnali  się  ze  swoimi  pracodawcami  i  wielu  z  nich  wymieniło  się  kontaktami  zapewniając  , że  jeszcze  kiedyś  do  Austrii  powróci .

Uczniowie  odbywali  staż  w  składzie : Karolina Sobol , Małgorzata  Mądrzyk , Olga Urban , Kamila Grajdura, Kinga Kuliszewska , Julia  Kuciel , Karolina Moskal  , Julia Polak , Angelika Puskarz , Aleksandra Caban , Piotr Kostrzewa , Piotr Rogóż , Arkadiusz Gwóźdź , Dominik Adamski , Nikodem Kamysz , Jonasz Putur.

Koordynatorem całego projektu był : Paweł Płoskonka – nauczyciel  Zespołu Szkół w Szczurowej.