• Walentynki 2016

  • Konkurs o NATO i UE

  • Targi Edukacyjne

  • Wyjazd na lodowisko

Copyright 2019 - dd

Trzy dni na Pomorzu, czyli wycieczka uczniów

Zespołu Szkół w Szczurowej

1

                6 czerwca 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół w Szczurowej wyjechali na trzydniową wycieczkę do Trójmiasta i Malborka. W wyjeździe wzięło udział 26 uczniów oraz Panie: Iwona Nowak—Bodzioch, Bernadetta Bibro i Dorota Bolek. Podróż rozpoczęła się o godz. 3.53 na dworcu PKP w Brzesku. Po przesiadce w Krakowie na pociąg Pendolino, uczniowie wraz z opiekunami dotarli na stację Gdańsk—Wrzeszcz na godz. 11.15. Pierwszy dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie stolicy województwa pomorskiego. Przewodnikiem była Pani Gabriela Kosicka, która opisywała miasto zarówno w języku polskim jak i angielskim. Dzięki temu uczniowie ćwiczyli język Szekspira i poznawali nowe słowa. Zwiedzanie rozpoczęło się przy Bramie Wyżynnej, która niegdyś stanowiła główną bramę wjazdową do miasta. Następnie spacerując Drogą Królewską, uczniowie poznawali najważniejsze zabytki miasta: pochodzący z XIV wieku Ratusz - budynek należący do najwspanialszych w północnej Europie, renesansowe i barokowe kamienice oraz fontannę Neptuna z 1633 roku (symbol Gdańska). Podziwiali także znajdujący się nieopodal Dwór Artusa, dawne miejsce spotkań kupców i ośrodek życia towarzyskiego, na którego ścianie frontowej znajduje się tablica z 1965 upamiętniająca 20. rocznicę zatknięcia polskiej flagi na budynku przez żołnierzy 1 Polskiej Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Flaga ta była symbolem powrotu Gdańska do Polski. Następnie uczniowie zwiedzili Muzeum Bursztynu i Złotą Bramę z XVII w., dzieło Abrahama van den Blocke, na której ustawione są alegoryczne rzeźby symbolizujące dążenia mieszczan i cnoty obywatelskie, obejrzeli historyczny port na Motławie, Żurawia (dźwig portowy) z XV w., kościół Św. Jana oraz Bazylikę Mariacką, czyli największy kościół w Polsce i jeden z największych kościołów gotyckich na świecie. Zwiedzanie tej części Gdańska zakończyło obejrzenie budynku Teatru Szekspirowskiego, pierwszego publicznego teatru Rzeczpospolitej, w którym jeszcze za życia Mistrza ze Stratfordu, wystawiane były jego sztuki.

2

Kolejnym punktem wycieczki był rejs statkiem na półwysep Westerplatte, którego obrona we wrześniu 1939 roku stała się symbolem wielkiego heroizmu i patriotyzmu polskich żołnierzy. Po wojnie odsłonięto tam 25-metrowy, ozdobiony płaskorzeźbami i inskrypcjami Pomnik Obrońców Wybrzeża oraz ustawiono napis: „Nigdy więcej wojny”. Tutaj także przewodniczka Gabriela Kosicka, opowiedziała anegdoty związane z pobytem w Gdańsku i na Westerplatte księcia Wiliama, wnuka królowej Elżbiety II, którego miała zaszczyt oprowadzać.

            Następnego dnia uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli autokarem do Malborka.  Tam zwiedzili zamek, który w latach 1309–1457 był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego i stolicą jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. Oprócz warowni mieli także możliwość obejrzeć zebrane tam cenne zbiory, jak np. unikatowy w skali światowej zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu, zestaw dawnej broni i uzbrojenia, czy nawiązującą do historycznych mennic malborskich bogatą kolekcję numizmatów. Zwiedzanie zamku zajęło około trzech godzin.

Czas popołudniowy przeznaczony był na wypoczynek. W tym celu uczniowie wraz z opiekunami udali się na plażę w Gdańsku — Brzeźnie, gdzie można było zrelaksować się nad brzegiem Bałtyku w strefie bezpośredniego oddziaływania jodu i soli.

          Ostatni dzień wycieczki poświęcono na zwiedzanie kolejnych części Trójmiasta. Oprowadzanie po Gdyni przewodniczka rozpoczęła od Skweru Kościuszki, potem był Teatr Muzyczny oraz najbardziej prestiżowa dzielnica miasta - Kamienna Góra wraz z Muzeum Marynarki Wojennej. Następnie uczniowie obejrzeli Molo Południowe wraz z zacumowanymi tam pływającymi muzeami, czyli niszczycielem z czasów II wojny światowej ORP Błyskawicą oraz Fregatą Dar Pomorza. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Sopotu, a tutaj słynnego „Monciaka” (czyli ul. Bohaterów Monte Cassino) ze słynnym Krzywym Domkiem – wizytówką miasta, symbolem świata współczesnego, który w harmonijny sposób łączy świat biznesu ze światem kultury i sztuki. Uczniowie mieli także okazję podziwiać najstarszy zabytek Perły Bałtyku – Dwór Hiszpański z XVII w., oraz secesyjne i eklektyczne kamieniczki z XIX/XX w.  Nie można było także ominąć największej atrakcji miasta, jakim jest Sopockie Molonajdłuższa tego typu konstrukcja drewniana w Europie (512 m.), popularne miejsce spacerów i festynów. Ostatnie godziny pobytu w Sopocie przeznaczono na zakup pamiątek i plażowanie.

8

              Wycieczka zakończyła się 9 czerwca ok. 5.20 w Brzesku. Podczas całej wyprawy uczniowie mieli okazję poznać kulturę, historię, zabytki legendy i tradycje zwiedzanych regionów, a także podziwiać środowisko przyrodnicze głównie Morza Bałtyckiego w okolicy Mierzei Helskiej, Gdyni i Sopotu. Mogli również wypocząć w zdrowym klimacie wybrzeża.

                                                                      

                                                                                              Opracowały

                                                           Iwona Nowak-Bodzioch oraz Dorota Bolek